Real Madrid, evoluție convingătoare (3-1 vs Liverpool) / Manchester City, victorie chinuită (2-1 vs Dortmund) – Ovidiu Hațegan, eroul negativ al serii

Real Madrid a făcut un pas important spre semifinalele Champions League, după ce s-a impus cu 3-1, pe teren propriu, împotriva celor de la Liverpool. Într-un alt meci disputat marți, Manchester City a câștigat cu 2-1 în fața Borussiei Dortmund (a înscris golul victoriei în minutul 90), iar arbitrul Ovidiu Hațegan a ieșit într-un mod negativ în evidență după ce a luat mai multe decizii controversate împotriva galben-negrilor.

În minutul 29, Haţegan a dictat penalti după un presupus fault al lui Emre Can (Dortmund) asupra lui Rodri. Totodată, centralul i-a arătat cartonaşul galben jucătorului german. După consultarea VAR, care nu a relevat niciun contact, Haţegan a revenit şi a acordat minge de arbitru. Can a rămas cu cartonaşul galben primit, dar arbitrul nu l-a avertizat şi pe Rodri, pentru simulare, scrie News.ro.

În minutul 37, Bellingham (Dortmund) a ciupit un balon preluat greşit de portarul Ederson în afara careului mare şi a rămas cu poarta goală în față. Haţegan a considerat că jucătorul Borussiei a intrat cu talpa şi i-a acordat cartonaşul galben. Reluările nu arată un fault în atac, iar faza nu a fost verificată cu VAR.

Partidele retur vor avea loc la 14 aprilie.

Miercuri, de la ora 22:00, tot în prima manşă, se joacă Bayern Munchen – PSG şi FC Porto – Chelsea. Manşa a doua este la 13 apilie.

Real Madrid vs Liverpool 3-1 (Vinicius ’27, ’65, Asensio ’36 / Salah ’51)

Real Madrid: Courtois – Lucas, Militao, Nacho, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Asensio (Valverde ’70), Benzema, Vinicius (Rodrygo ’85). Antrenor: Zinedine Zidane

Liverpool: Alisson – Alexander Arnold, Kabak (Firmino ’81), Phillips, Robertson – Keita (Thiago ’42), Fabinho, Wijnaldum – Salah, Jota (Shaqiri ’81), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp