Copil minune! Ana Maria Bărbosu a câştigat toate medaliile de aur la Campionatul European de Gimnastică, la numai 14 ani

Ana Maria Bărbosu s-a născut în judeţul Vrancea şi este legitimată la Clubul Sportiv Şcolar Focşani. Vineri, 18 decembrie, aceasta a reuşit să urce pe prima treaptă a podiumului la Campionatul European de Gimnastică, obţinând locul I atât alături de colegele ei de echipă, după ce au învins în concursul pe echipe, cât şi după ce a luat medalia de aur şi în proba de individual compus.

Sursă foto: facebook.com/frgimnastica/

Duminică, 20 decembrie, a concurat ultima în proba de sărituri, obţinând la fiecare dintre cele două următorul punctaj: 8,850, respectiv 8,900. În total, a avut media, la această probă, 13,975, ceea ce a ajutat-o să câştige medalia de aur, impunându-se în faţa gimnastelor din Bulgaria (Valentina Georgieva) şi din Ucraina (Daria Lyska). Săriturile Anei Maria Bărbosu s-au remarcat prin dificultate, pornind de la nota 5,4. O altă româncă participantă la sărituri, Mara Ceplinski, a obţinut locul 5.

Învingătoare la sărituri, Ana Maria Bărbosu s-a impus şi în proba la paralele, exerciţiul ei având grad mare de dificultate (5,6).  În această probă, principalele ei rivale au fost o gimnastă din Turcia (Derin Tanriyasukur) şi din Croaţia (Sara Sulekic). La proba de paralele a concurat şi o altă gimnastă de la noi, Iulia Trestianu, care a încheiat pe locul 7.

A încheiat pe primul loc şi la bârnă, având la execuţie o notă mai mare (8,000), decât rivala ei din Ungaria , Greta Meyer (aceasta a avut nota 7,600). Alături de ele, a obţinut o medalie de bronz, la bârnă, Andreea Preda.

Ulterior, Ana Maria Bărbosu a obţinut titlul european şi la sol, învingându-şi colega de echipă, Mara Ceplinski.

Citeşte şi: Cum alegi sportul potrivit pentru copilul tău